Melammu Workshop 2024: Big and Small, High and Low, Proud and Humble: Constructing Significance in Ancient Near Eastern and Mediterranean Cultures
Selle aasta Melammu töötoas pidasid ettekanded mitu klassikalist filoloogi ning antiikkultuuride uurimisega seotud inimest.
Beatrice Veidenberg (klassikalise filoloogia nooremteadur) esitas ettekande pealkirjaga "Circular structures creating significance in Aeschylus’ Supplices". Beatrice arutles oma ettekandes erinevate ringkompositsioonide üle Aischylose teoses ning kuidas need tekitavad seoseid kuulavale ja vaatavale publikule. Juttu oli ka tragöödias säilinud seosest varajase Kreeka laulukultuuriga ning tragöödia esitamise rituaalsusest.
Neeme Näripä (ladina ja vanakreeka keele lektor) ettekande pealkirjaks oli "The Prestige and the Violence of Attic Greek in Lucian’s "Consonants at Law”". Neeme tutvustas oma ettekandes Lukianose komöödilist-retoorilist kõne "Konsonantide kohtuasi", kus kreeka täht Sigma peab kohtukõne teise konsonandi, Tau, vastu. Süüdistused hõlmavad näiteks seda, et Tau on varastanud Sigmalt palju sõnu (nt. θάλαττα θάλασσα asemel). Veelgi lähemalt on Neeme sellest kirjutanud (ja kõne ka tõlkinud) ajakirjas Keel ja Kirjandus (1-2, 2021).
Elo-Mall Toomet (klassikalise filoloogia vilistlane, üldajaloo nooremteadur) tegi ettekande teemal "Goddess cults and the prestige of local communities in early Greece: the cases of Demeter and Hera". Ettekandes võrdles Elo-Mall Demeteri ja Herat asukohapõhiselt. Selgus, et Demeter on universaalne, samas kui Hera tundub olevat n-ö kohalik jumalus.
Alexandros Drosinakis (üldajaloo nooremteadur) pidas ettekande pealkirjaga "Divergent power building strategies in Early Iron Age and Archaic Aegean: Andros, Paros, Naxos". Ettekandes vaatles Alexandros 1100-500 eKr, varajase rauaaja ja arhailise aja Küklaade, mille kohta on varjastes kirjalikes allikates vähe infot. See tähendab, et põhiline info nende kohta pärineb arheoloogiast. Arheoloogiliste leidude põhjal võrdles Alexandros nende saarte valitsejaid, ühiskonda ning nende omavahelisi suhteid ja staatuseid.
Mait Kõivu (üldajaloo kaasprofessor) ettekande teemaks oli "The wealth of early Greek elites". Selles võrdles ta Kreeka eliidi maavalduste suurusi ja väliseid (s.t. mitte põllumajandusest) sissetulekuallikaid eri polistes arhailisel perioodil.
Kommentaarid
Postita kommentaar